Можна закопувати каркасний басейн?
Власники приватних будинків і дач часто мріють мати власний басейн на своїй ділянці. Установка класичного стаціонарного водойми обходиться дуже дорого, тому багато хто користується відмінною альтернативою — встановлюють каркасний басейн. Він коштує набагато дешевше стаціонарного, але довговічніші надувного басейну. Також він продається у вигляді готових конструкцій, які складаються швидко і легко. Це якісні і довговічні вироби, які бувають сезонними і всесезонними. Сезонні моделі встановлюються на поверхню землі і по закінченню купального сезону складаються на зберігання. Всесезонні моделі можна залишати на вулиці на зиму, тому багато хто воліють встановлювати басейн не на поверхні землі, а закопувати його в грунт.
Способи установки
Встановити каркасний басейн можна трьома способами:
-
Просто поставити на землю;
-
Поглибити частково в котлован;
-
Повністю встановити в котловані, залишивши лише верхню частину крайки чаші.
Найпростіше встановити басейн на поверхні землі. Для цього достатньо просто вирівняти майданчик, зрізати верхній шар трави й засипати піском. Але більш естетично виглядають водоймища, які частково або повністю заглиблені в землю. Тоді вони виглядають як стаціонарні. Їх можна облицювати декоративними матеріалами, а виступаючу частину чаші можна використовувати для того, щоб вішати одяг або рушники. До того ж, такий спосіб монтажу забезпечує стабільність стінок басейну.
Потрібно бути готовим до того, що вкапывание басейну — досить трудомісткий і тривалий процес, але результат вартий того.
Вибір місця для басейну з точки зору властивостей ґрунту
Природно, при виборі місця для водойми визначальними факторами є розташування в ландшафтному дизайні та близькість до комунікацій. Але для забезпечення стійкості і безпеки, необхідно вивчити властивості грунту. Якщо він буде насипним або недостатньо утрамбованим, то відбудеться усадка конструкції під вагою води і плівка чаші може пошкодитися.
Також варто переконатися в тому, що поблизу немає підгрунтових вод, інакше доведеться робити дренажну систему. Краще вибирати майданчик під водоймище на узвишші.
Дно котловану повинна бути добре утрамбованим. Фахівці рекомендують при глибині басейну в півтора метра, грунт повинен витримувати тиск 1500 кг/м2 і не просідати. Ці значення вимірюється спеціальними приладами — густиномірами. Але є у вас не насипний грунт, тоді можна обійтися і без цих вимірювань.
Риття котловану
Перш, ніж почати рити котлован, потрібно зробити розмітку в залежності від розміру і форми водойми. Котлован повинен бути на 1 метр більше басейну, тобто між стінками котловану і конструкції повинна бути близько 50 див.
Глибина ями залежить від вашого бажання зарити басейн повністю або частково. Зазвичай роблять котлован глибиною від ½ до ⅔ висоти басейну. А краще орієнтуватися на формулу: бажана глибина заглиблення + 0,4 метра.
Підготовка дна котловану
Головні вимоги до дна котловану — щільність і рівність. Перш ніж почати утрамбовувати дно, його потрібно засипати піском. Висота кулі піску приблизно 10 див. Потім його зволожують водою і приступають до ущільнення.
Що стосується рівності і горизонтальності поверхні, то думки виробників збірно-розбірних басейнів відрізняються. Деякі рекомендують робити дно у вигляді конуса з поглибленням в центрі, щоб глибина водойми була трохи менше у стінок. ПВХ плівка трохи просяде, але цілісність її не порушиться.
Бетонувати дно котловану чи ні?
Встановлювати басейн можна як на піщаний шар, так і бетонну плиту. Звичайно, якщо водойма влаштовується назавжди, то краще дно забетонувати. Для цього потрібно залити шар бетону товщиною не менше 10 см, а всередину на камені або цеглу укласти армуючу сітку. Вона запобігає розтріскування бетону, що загрожує пошкодженням чаші водойми. Краще всього брати арматуру діаметром 8 мм з кроком сітки 15 див.
Тільки через 3-4 дні, коли бетон остаточно застигне, монтажні роботи можна продовжувати.
Підкладка під басейн
Як на піщане, так і бетоноване дно котловану потрібно укласти підкладку. Зазвичай використовуються плити пінополістиролу, лінолеум, брезент. Без підкладки встановлювати басейн на бетон або пісок не можна, інакше контакт плівки з цими абразивними поверхнями призведе до швидкого виходу з ладу чаші резервуара.
Стики між дном і стінками басейну проклеюються клейкою стрічкою і засипаються піском, щоб запобігти розтягування плівки по кутах резервуара.
Що таке забунтовка?
Забунтовка — заповнення простору між стінами котловану і водойми. Дуже важливо виконати її правильно, інакше при зливі води грунт може пошкодити стінки басейну. По суті, це звичайна стінка по периметру виробу, яка запобігає деформації каркаса при дії на нього внутрішніх або зовнішніх факторів.
Простір можна залити цементно-піщаним розчином, засипати керамзитом або обкласти цеглою з допомогою цементного розчину. Чим товще шар забунтовки, тим надійніше конструкція. При цьому важливо знати, що забунтовка повинна виконуватися одночасно з заповненням водойми водою, щоб не відбулося зміщення стінок. Простір між котлованом і опорною стіною засипається піском і утрамбовується.
Щоб підсилити зв'язок стінки з бетонним дном, потрібно зробити анкери з арматури.
Але, слід також подбати про те, щоб стінки чаші басейну не контактували з забунтовочным шаром. Для цього стінки басейну обкладають пенополистироловыми плитами, які з'єднують між собою клейкою стрічкою.
Оптимальні умови для монтажу басейну
Шнура поліхлорвінілова плівка чаші басейну при низькій температурі повітря стає дуже сіткою. Чим вище температура, тим пластичнее матеріал. Тому каркасний басейн краще починати встановлювати в безвітряну погоду при температурі повітря від 15 до 25 °С.
Що не можна робити при закапуванні каркасних басейнів?
Не можна робити забунтовку сипучими матеріалами, так як при зливі води пісок або щебінь може зрушити всередину котловану і пошкодити стінки.
Не можна замість вкопуванн робити земляний вал навколо водойми, так як він може сповзти або деформувати басейн. Краще тоді просто використовувати наземний спосіб монтажу, звільнивши себе повністю від земляних робіт.
Підіб'ємо підсумки
Вкапывание каркасного басейну в землю — процес непростий, тому багато хто вдається до допомоги фахівців. Але насправді впоратися самому можна, якщо чітко слідувати інструкції. Допомога знадобиться при спусканні конструкції в котлован.
У будь-якому випадку, монтаж збірного басейну набагато простіше, ніж стаціонарного і набагато дешевше за ціною. Завдяки появі на ринку збірно-розбірних каркасних водойм, мрія власників приватних ділянок мати свій басейн стала реальністю.